Aki divatos kutyát szeretne, okvetlenül golden retrievert vegyen, vagy valami kicsi fehér szõrös fajtát, amit esti sétához könnyen a hóna alá csaphat. Volt, amikor tévésorozatok alakították a kutyatartók ízlését. A harcias ebek után most a bogárszemû, békés kutyák hódítanak, de egyre népszerûbbek a magyar fajták is.
1967-et írunk. Honthy Hanna kuvaszkölyökkel pózol, Zalatnay Sarolta mellett fekete puli ücsörög, Váradi Hédi pedig egy magyar agár társaságában mosolyog a Kutya újság címlapján. Teszik ezt azért, hogy népszerûsítsék az õsi magyar fajtákat. Kuvasz például alig volt az országban, mivel a második világháború alatt az orosz és német katonák valósággal irtották. A budapesti állatkert fajtamentõ akciót is hirdetett, de a kuvaszt nem sikerült divatba hozni. Túl erõsen tartotta magát egy velük kapcsolatos tévhit, mely szerint az öreg állatok idõvel megbolondulnak, és megtámadják saját gazdájukat is.
Annak ellenére, hogy a szakújság majd minden címlapján magyar fajták szerepeltek, az érdeklõdés középpontjában a németjuhász állt. Az ügyeletes sztár minden idõk legeredményesebb rendõrkutyája, az 1953 és '63 között szolgált Kántor volt, kivételes képességeit több mint félezer bûnügyben vették igénybe, és csaknem háromszáz alkalommal sikerrel meg is oldotta a feladatát.
- A Kutya Magazin apróhirdetéseinek fele németjuhászokról szólt, ami minden valószínûség szerint Kántornak volt köszönhetõ - mondja Mirtse Áron, a kulturált kutyatartást szorgalmazó Canis Maior Alapítvány kurátora. A németjuhászt a boxer váltotta a trónon, majd a dobermann lett a kutyák „Cadillac"-je. A fajta népszerûsége a nyolcvanas évek elejéig tartott. Riválisként közben felbukkant a sarplaninai juhászkutya, a kuvasz szerb megfelelõje.
- A sarplaninai kutyákról az a hír járta, hogy különösen harciasak, egy kutyavásáron még a négyhónapos kölyköket is körbekerítették kordonnal - eleveníti fel Mirtse Áron. A harciasság komoly szempont volt. A nyolcvanas évek „keményvonalas" kutyadivatja idején valaki azzal állított be az állatkertbe: bocsássanak rendelkezésére egy jaguárt nem eléggé vérszomjas rottweilerének fedeztetésére. A kérést persze megtagadták, de a történet jól mutatja, mire volt igény. Ebbe a vonalba illeszkedik a '90-es évek elején megjelent hirdetés, amelyben a pitbull kölyök összes tulajdonsága közül azt találták fontosnak kiemelni, hogy "rettenetesen gonosz".
A rendszerváltás után olyan kutyák érkeztek Nyugatról, melyeket korábban csak képrõl ismerhettek az emberek. Megjelent a masztiff, egymás után hirdették kiskutyáikat bordeaux-i dog tenyésztõk. A Lessie hazatér sorozat címszereplõje tette népszerûvé a skót juhászt, a 101 kiskutya vetítését követõen lett keresett a dalmata. Busás haszon reményében még belvárosi lakásokban is tenyésztettek olyan szánhúzó fajtákat, mint a husky és malamut. De nem telt bele 10-15 év, és a túl nagy számban tenyésztett „hókutyák" már a menhelyeket is megjárták.
Az aktuális irányzatot mindig jól mutatta, hogy melyik fajtából törzskönyvezték a legtöbb kiskutyát. A megkérdezett tenyésztõk szerint a divathullámok rendszerint az állomány felhígulását és a vérvonal romlását hozták, a pusztán divatból fajtát választó kutyatartók pedig gyakran csalódtak kedvencükben.
Papagáj-kutya mutánsok a kínai Wuhanban
Reuters - China Daily A rendszerváltás után a kilenc hagyományos magyar fajta egyedszáma a korábbi töredékére esett vissza, a volt olyan év, amikor alig kétszáz kuvaszt törzskönyveztek például. Az utóbbi években azonban egyre nõ a hazai fajták népszerûsége, amiben talán az is közrejátszhat, hogy egy kutya akár a nemzeti kötõdés kifejezésére is alkalmas lehet.
Ez persze nem azt jelenti, hogy a komondor vagy a puli lenne napjaink slágere. A dobogó tetején a bogárszemû golden retriever áll, mely népszerûségét a fajta barátságos természetének köszönheti. Nagyvárosi utcákon pedig megjelentek az öltözék-kiegészítõként viselt, kézben tartható kutyák. Pincsi, bolognese, máltai vagy westie egyaránt szóba jöhet. A lényeg: legyen kicsi, fehér és bundás.
http://www.kutyas.hu/hirek/Koronkent_valtozo_kutyatrendek
Kommentáld!